Czym się różni urządzenie IPL od lasera?

Główna różnica pomiędzy laserem, a IPL-em polega przede wszystkim na skuteczności w usuwaniu owłosienia i ilości zabiegów potrzebnych do depilacji. 

Fale świetlne lasera mają tę samą długość fali i niewielką rozbieżność, dlatego też działają na włos w sposób celowany, nie szkodząc tkankom znajdującym się wokół niego. Skuteczność depilacji laserem- czyli epilacji- wynosi 95%, co oznacza, że odrosnąć może tylko 5% włosków i to tych jasnych i cienkich, nieposiadających ciemnego barwnika-melaniny.

IPL (z angielskiego Intense Pulsed Light czyli Intensywnie Pulsujące Światło) lub VPL to nie są lasery, chociaż przez całą masę osób są właśnie określane w ten sposób. Zabieg ten polega na poddaniu pacjenta naświetleniu lampą xenonową, zawartą w owych urządzeniach. IPL posiada swoje wady, ponieważ urządzenie to nie wysyła długości fal i rozgrzewają także tkanki okoliczne. IPL nie działa zatem docelowo tylko na włos, ponieważ wiązka światła pochłaniana jest nie tylko przez melaninę, ale również przez otoczenie.

 

Zabiegi IPL-em i laserem zazwyczaj nie są bolesne, jednak jest to uzależnione od szczególnych uwarunkowań pacjenta i jego wrażliwości na ból. Większość laserów jest wyposażonych w końcówkę chłodzącą, która ma za zadanie niwelować ból, a także czynić cały zabieg bardziej komfortowym.

Resumując- najważniejsza różnica pomiędzy laserami do epilacji, a urządzeniami IPL oraz VPL polega przede wszystkim na skuteczności tych zabiegów oraz przede wszystkim na ilości zabiegów jakie należy wykonać. Niezwykle popularna jest opinia, że na jeden zabieg laserem należy przeprowadzić trzy lub więcej zabiegów urządzeniem typu IPL uzyskując i tak słabszy efekt.

Podkreślić należy także fakt, że epilacja wykonywana po wcześniejszych zabiegach fotodepilacji IPL-em lub VPL-em może być mniej efektywna, ponieważ cebulki włosów po naświetlaniu IPL-em są często uszkodzone i zdeformowane, nie są zaś zniszczone.

Wybierając metodę depilacji najlepszą dla siebie warto rozważyć każdą ewentualność, jednak to właśnie epilacja laserem daje trwalsze i lepsze efekty, niż depilacja IPL-em. Ważne jest jednak przede wszystkim, aby mieć świadomość, że te dwie metody całkowicie się od siebie różnią.

Znalezione obrazy dla zapytania depilacja